visací zámek

Punk

Metallica

Členové:
 James Alan Hetfield

Jaymz "Sedím, chodím sem a tam.  'Ach bože, přemýšlím, co napíšu?'  a najednou se to stane.  První řádky jsou hotovy a pak přijde peklo."Nástroj: kytara, zpěv
Narozen: 3. srpna 1963, Los Angeles, California
Výška, váha: 185 cm, 82 kg
Stav: ženatý
Předchozí kapely: Obsession, Phantom Lord, Leather Charm
Předchozí práce: domovník, dělník
Poslouchá: Black Sabbath, Motorhead, Ted Nugent
První koncert: Aerosmith & AC/DC, 1978, Long Beach, CA


   Před tím než se stal textařem a zpěvákem skupiny, ho ovlivnily skupiny Black Sabbath, Iron Maiden, Diamond Head a Motorhead.
James je tichý, při interview moc nemluví, nenávidí je. Ale když hraje na koncertě, on je to volání ďábla.

   Jeho rodiče byli stoupenci nauky o léčení nemocí křesťanskou vírou. Ale James rád trochu lhal, rád sportoval. Jeho starší nevlastní bratr hrál na bubny v místní kapele. To přimělo Jamese obrátit se k rocku obecně. Když byl mladší, přestěhovali se s rodinou do LaBrea v Kalifornii. Tam začal James hrát na kytaru. Na střední škole hrál v kapele Obsession. Hráli hlavně písničky Led Zeppelin a Black Sabbath. Asi v této době se seznámil s Ronem McGovney, který pak stal prvním baskytaristou Metalliky. Později se James setkal s Larsem díky inzerátu v novinách "Recycler". Tehdy byla Metallica opravdu založena. James místo zpívání hrál na kytaru, aby se mohl soustředit. Začali se rozhlížet po frontmanovi, ale nikdy to nevyšlo. James tedy dál zpíval i hrál na kytaru. V této sestavě se Metallica vydala na cestu ke slávě.


    Lars Ulrich
Lars "Ta minuta, kdy se probudíš, už je to tady. Ten pocit v tvém žaludku. Jako když je poledne a ty chceš jít na pódium a jet dál, ale máš před sebou devět hodin zpocených dlaní."Nástroj: bicí
Narozen: 26. prosince 1963, Copenhagen, Denmark
Výška, váha: 170 cm, 59 kg
Stav: ženatý
Poslouchá: Diamond Head, Motorhead, Deep Purple
Předchozí práce: papírování, pokladník u pumpy
První koncert: Deep Purple, 1973, Copenhagen


   Narodil se a byl vychován v Kodani (Dánsko), většinu dnů sledoval a snažil se jít v otcových stopách a hrál tenis. Jeho otec byl profesionálním tenistou. Lars chtěl být jako on, takže začal hrát tenis. Když se ale přestěhoval do Los Angeles, objevil první album Iron Maiden, začal sbírat metalové desky, vzdal se sportu a začal bubnovat. Zalíbilo se mu to a zkoušel bubnovat na lepenkové krabice.
   Pak v roce 1977 přesvědčil babičku, aby mu koupila bubny. Na inzerát se seznámil s Jamesem, začali spolu hrát. Brzy založili svou vlastní garážovou kapelu, kterou nazvali Metallica.


  Kirk Lee Hammett
Kirk "Kytary jsou pro mě pupeční šňůra. Jsou přímo napojeny na mou hlavu."Nástroj: kytara
Narozen: 18. listopadu 1962, San Francisco, California
Výška, váha: 170 cm, 61 kg
Stav: ženatý
Předchozí kapely: Exodus
Poslouchá: Jimi Hendrix, UFO, Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, Kiss, Joe Satriani
První koncert: Day on the Green: Eagles, Steve Miller, Heart, Foreigner

Kirkův bratr byl hippie a zasvětil Kirka do populární hudby té doby. Když byl jeho bratr ve škole, Kirk si vzal jeho kytaru a jen tak s ní blbnul. Měl ten nástroj rád. V roce 1981, když mu bylo 19, začal se učit hrát na kytaru a asi o dva týdny později vytvořil kapelu Exodus. Jamovali a hráli v klubech. Když kapelu opustil, seznámil se s Jamesem, Larsem a Cliffem po tom, co vyhodili z kapely Davea Mustaina. Brzy nato nahrává kapela první album Kill 'em All .


     Jason Curtis Newsted
Jason
"Šel jsem se podívat na Metalliku, když přijeli do Phoenixu. Totálně mě to odbouralo. Stál jsem před Cliffem a záviděl jsem mu, jak hraje. Okamžitě jsem se stal fanouškem."Nástroj: baskytara
Narozen: 4. března 1963, Battle Creek, Michigan
Výška, váha: 175 cm, 68 kg
Stav: rozvedený
Předchozí kapely: Flotsam & Jetsam
Předchozí práce: pomocník v kuchyni, řidič
Poslouchá: Kiss, Black Sabbath, Tom Waits, Machine Head
První koncert: Ted Nugent, 1975, South Bend, Indiana

Jeho velkými vzory byli baskytaristé skupin Kiss, Rush, Black Sabbath, Iron Maiden a Yes.
Jason dostal první baskytaru ve 13 letech, hrál na ni, ale pak ho začala nudit. Po pěti letech ji vzal znovu do rukou, zalíbilo se mu to a začal hrát vážně. Vykašlal se na školu, aby mohl hrát ve své první kapele Flotsam & Jetsam (jeho rodiče mu teď odpustili). Hráli v klubech a na koncertech a vydali první desku. Pak objevil Jamese, Larse a Kirka, kteří se zrovna vyrovnávali se smrtí Cliffa a hledali náhradu. Řekli Jasonovi, jestli by to s nimi nezkusil a jamovali spolu. A pak přišlo to hlavní - James se zeptal Jasona, jestli by hrál s Metallikou. Jason byl tak šťastný, že místo odpovědi strašně zařval na celou restauraci.
Bohužel Jason dne 15.1.2001 Metallicu opustil z osobních důvodů. Nikdy na tebe nezapomeneme Jasone!!!


    Clifford Lee Burton
Cliff "Nevyčerpá tě, když jdeš příliš rychle, ale to, že jdeš příliš pomalu a začínáš se nudit."Nástroj: baskytara
Narozen: 10. února 1962
Zemřel: 27. září 1986, Švédsko
Předchozí kapely: Trauma
Poslouchal: Kiss, Black Sabbath, Misfits

   Metallica má dnes spoustu fandů, kteří nikdy Cliffa neznali ani ho neviděli na koncertě. Byl často označován za duši Metalliky, byl jednotícím prvkem jejich soundu.

Burton byl synem dvou hippies ze San Francisca - Jan a Raye Burtonových a stále se držel těch hippie ideálů: měl rád svoje pivo, svou konvici nebo cokoliv jiného, rád si vyrazil a byl úplně v pohodě a šťastnej. Vyrůstal s kytaristou Faith No More Jimem Martinem blízko San Francisca a byl něčím mezi Clintem Eastwoodem a E. F. Huttonem: Moc toho nenamluvil, ale když už promluvil, lidi ho poslouchali. Zvlášť Hetfield a Ulrich, kterým teprve teklo mlíko po bradě, když stěhovali v roce 1983 Metalliku do blíž k zálivu, aby byli Cliffovi blíž. Cliff měl styl: nosil zvoňáky, četl H. P. Lovercrafta, učil se hrát na klavír a dokonce chodil na fakultu.

Žil se svou rodinou v SF a tři a půl roku tvrdě makal, aby dostal Metalliku nahoru. Po tom, co Cliff nahradil koncem roku 1982 Rona McGovney, okamžitě si udělal jméno svým klasickým stylem větrného mlýna, když vtrhnul na pódium s vlasy vlajícími všemi směry a svým zastaralým stylem, který byl úplně z módy. Vlasy mu padaly rovně dolů a tak vypadal věčně neproniknutelný ve svých zvoňákách a obnošené džísce. Když byla zima, nosil ještě flanelku.

"Byl to divoch, trochu hippie, bral LSD a nosil džíny do zvonu těsný přes boky. Rozuměl kšeftu a nenechal se vodit za nos. Chtěl bych mít takovej respekt jako von. Každej den jsme si dělali prdel z jeho zvoňáků. Jemu to bylo jedno. 'Todle nosím. Seru na vás.' Miloval muziku. Byl opravdovej intelektuál. Dost jsem se od něj naučil, co to je bejt někdo."
James Hetfield, 1993

"Cliff byl úplně čestný k sobě i ostatním lidem. Neměl rád tu posranou falešnou slávu."
Lars Ulrich, 1986

"Myslím na něj od té doby každý den."
Kirk Hammett, 1988

"Byl to velký a výjimečný talent. Cliffova sóla byla absolutně brilantní."
Jason Newsted, 1988

Nahrál s Metallikou první tři desky, Kill 'em All,   Ride the Lightning   a Master of Puppets. Zemřel při nehodě autobusu, když kapela jela ze Stockholmu do Kodaně. Silnice byla zledovatělá a řidič asi usnul. Cliff zemřel okamžitě, když na něj autobus spadl. Cliffova smrt

Na jeho pohřbu 7. října se hrál "Orion" z Master of Puppets. Byl to hudebně nejvzdělanější muzikant z kapely a Orion byla jeho skladba, podobně jako brilantní basové sólo (Anesthesia)-Pulling Teeth.